Elképzeltük, milyen lesz a jubileumi fesztivál. Merészet álmodtunk – a valóság pedig úgy döntött, rátesz még egy lapáttal.
Alapítványunk a két napos fesztivál szervezőjeként több mint 20 programmal készült három helyszínen, azzal a céllal, hogy a 4 évestől a 104 évesig minden korosztály fantáziáját megmozgassuk, a sakkrajongókét és kevésbé elkötelezettekét is. Ennek megfelelően választottunk vezértémának az INSPIRÁCIÓT.
A 10. Polgár Judit Világsakkfesztivál helyszíni nézőcsúcsot hozott: több mint 6000 látogatót vonzottak a fesztivál programjai a Magyar Nemzeti Galériába és a BOK Csarnokba. A két nap alatt (szeptember 17-18.) több mint negyedmillióan csatlakoztak az online is követhető programokhoz.
Szeptember 17-én a Magyar Nemzeti Galériában a látogatók hosszú idő után találkozhattak a Polgár család minden tagjával, dedikáltathattak a Polgár lányokkal és a fesztivál idei fővédnökével, Rubik Ernővel, élőben követhették a világ első hibrid közösségi szimultánját, amelyen Polgár Judit 8 helyszíni és online közösség ellen játszott, köztük magyar sportlegendákkal és a művészeti élet képviselőivel, influenszerekkel és a világ legnagyobb sakk-közössége, a Chess.com képviselőivel. A közönség tagjai aktív részesei lehettek a formabontó Polgár Judit vs Polgár Zsófia sakkpartinak, benevezhettek a Rubik-kocka versenyre, a főtámogató Morgan Stanley jóvoltából belekóstolhattak a robotika világába és sakkmesterekkel mérhették össze tudásukat, de kipróbálhatták Polgár László találmányát, a Csillagsakkot is. A legfiatalabbak Polgár Judit Sakkpalota könyvsorozatából hallgathattak meg meserészleteket, bebarangolhatták a Sakkpalota Kalandpályát és belefeledkezhettek a (képességfejlesztő) játékokba.
A Galériában vette át a „Sakk az oktatásban nagykövete” elismerést Őryné Gombás Csilla pedagógus, főiskolai tanár, a Polgár Judit Módszer módszertani szakértője, valamint a szerbiai Rózsa Zsombor pedagógus, sakkmester, építőmérnök.
Szeptember 18-án a 4. Oktatási konferencián (Educational Chess Summit) 23 külföldi és magyar előadó mutatta be, hogyan képes a sakk alapjaiban megreformálni az oktatást, milyen pozitív hatással lehet a fizikai és mentális egészségünkre, és miért működik jól társadalmi és generációs kapocsként. Az InterContinental Hotel konferenciatermének ajtajára kitehettük a “teltház” táblát: több mint 120 oktatási szakember és szakértő követte az előadásokat és a beszélgetéseket, az online közvetítéshez pedig 2500-an csatlakoztak.
A fesztivál második napján a sakkolimpia helyszínén, a BOK Csarnokban szintén több százan jöttek el Alapítványunk standjához, ahol a látogatók többek között először láthatták kiállítva Polgár Judit olimpiai érmeit és kedvenc sakk-készleteit, sakkrejtvényt oldhattak meg, sakkozhattak, kipróbálhatták a Sakkpalota program kalandpályáit és hírességek, valamint a sakkolimpia versenyzői mellett találkozhattak a megelevenedtek Sakkpalota sakkos-mesés karaktereivel is.
„A játékok, rejtvények varázslatos világának megismerése nagyszerű lehetőség a tanulásra. Polgár Judit minden zegét-zugát bejárta már ennek az elbűvölő világnak és gyerekek ezreinek mutatja meg újra és újra. Nagy örömmel vállaltam a jubileumi Sakkfesztivál védnöki felkérését, hiszen a Kocka 50. évfordulója sem kaphatna méltóbb elismerést a játszva tanulás szimbólumaként” – összegzett Rubik Ernő.