Világsakkfesztivál 2018

„A sakk a művészet tiszta formája”

23 ország 250 helyszíne vett részt a Polgár Judit ötlete alapján negyedik alkalommal megrendezett Világsakkfesztiválon

Az eseményt a Chess.com szervezésében közel százezer ember követte

Különleges helyszín, a Magyar Nemzeti Galéria adott otthont a negyedik alkalommal megrendezett Világsakkfesztiválnak október 13-án, ahol a résztvevők több száz év képzőművészeti remekei között játszhattak. A Polgár Judit ötlete nyomán életre hívott rendezvényhez 23 országból 250 helyszín csatlakozott világszerte, és a helyszínen is számos nemzet képviselői vettek részt a programokon Indiától Chiléig, Kínától az Egyesült Államokig. Andrea Bocelli, aki levélben köszöntötte a fesztivált, üzenetében hangsúlyozta, a sakk eltünteti a különbségeket; a rendezvényen ennek jegyében a látás- és hallássérült emberek speciális helyzetét, sakktechnikáját, és a segítségükre kifejlesztett eszközöket is bemutatták. A Twitch TV-n, amely Polgár Judit online szimultán játékát közvetítette az esemény előestéjén, közel 100 000 látogató volt. Sam Copeland a Chess.com egyik igazgatója úgy fogalmazott, hogy a szimultán online közvetítése hatalmas élmény volt a teljes sakk közösség számára, bombasztikus volt látni a képernyőn Polgár Judit dinamizmusát és energiáját.

#A sakk összeköt minket” – Polgár Judit hitvallása járta át a negyedik Világsakkfesztivál szellemiségét. A Magyar Nemzeti Galériában megrendezett eseményen, amelynek fővédnöke Tarlós István főpolgármester volt, a legősibb táblajáték tucatnyi arca mutatkozott be a versenysporttól a művészeten át az oktatásig, bizonyítva, hogy a sakk valóban nem ismer határokat. A budapesti rendezvényhez egyebek mellett az Egyesült Államokból, Kanadából, Kolumbiából, Mexikóból, Spanyolországból, Indiából és Nepálból is csatlakoztak helyszínek. Hollandiát egy kis sziget, a közel ezer lakosú Schiermonnikoog képviselte, amely egy napra az Isle of Chess (Sakksziget) nevet vette fel. Kiemelt partnerként Kína 200 helyszínnel képviseltette magát az idei Világsakkfesztiválon.

A fesztivál leglátványosabb eseménye Polgár Judit és Polgár Zsófia szimultán játéka volt, amelyre többszázan jelentkeztek. A két sokszoros olimpiai bajnok ellen végül közel 50 játékos ülhetett asztalhoz. A partikon a nyugdíjasoktól a legfiatalabbakig minden korosztály képviseltette magát. A rendezvény mottóját megerősítve egy látássérült kislány is asztalhoz ült, hogy összemérje tudását a Polgár-nővérekkel.

A fesztivál meghívására Argentínából érkezett Budapestre a fiatal nagymester, Damian Lemos. A vállalkozó kedvűek Csontváry Kosztka Tivadar művei között tehették próbára a képességeiket az argentin nagymester ellen. Damian Lemos a fesztivál végén elárulta, a magyar sakkpartnerek alaposan meglepték, hiszen korosztálytól függetlenül rendkívül erős ellenfelekkel találta szemben magát.

Kiemelt szerep jutott az idei fesztiválon a táblajáték oktatási funkciójának is: bemutatkoztak a Polgár Judit által gyermekek számára kifejlesztett Sakkpalota és Sakkjátszótér programok, amelyek a 21. század kihívásaira készítik fel a legfiatalabb korosztályokat, hiszen a digitális korban létszükségletté vált, hogy eligazodjunk az információáradatban. A sakk az egyik leghatékonyabb képességfejlesztő játék, amely segítségével a gyerekek játékos könnyedséggel tanulhatják meg, miként dolgozzák fel azt az inger- és adattömeget, amellyel nap mint nap szembe találják magukat.

Levélben köszöntötte a fesztivált a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) frissen megválasztott elnöke, Arkagyij Dvorkovics: – A sakk egy rendkívül értékes világ, egy világ hazugságok nélkül: a művészet tiszta formája. A játék lehetőséget ad számunkra, hogy őszinte kapcsolatot alakítsunk ki önmagunkkal, és azzal, aki szemben ül velünk. A Világsakkfesztivál a látszólag különböző területek között is megtalálja a kapcsolatot, az esemény, akárcsak az alapító, Polgár Judit pályafutása, évről évre bizonyítja, hogy ha a sakkról van szó, nem léteznek határok. A fesztivál mindenkit egyesít a játékban, továbbadva számukra a sakk energiáit. Polgár Judit eszméje, hogy a sakk összeköt minket, mindannyiunk legfőbb irányelve.